Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Přezdívky nositelů Březového lístku IV. - literární zdroje přezdívek

publikováno 13. června 2007

Přezdívky Akéla (vůdce vlčí smečky), Baghíra (černý panther), Balů (moudrý medvěd, učitel zákonů džungle), Háthy (slon, pomáhající Mauglímu) a Mauglí - Žába (holé lidské mládě nalezené a vychované vlčicí) pramení z Kiplingovy, dnes již méně než za mých mladých let vyhledávané Knihy džunglí. Tarzan, hrdina knihy sepsané E. R. Burroughsem, také prožil život v divočině a mezi lidmi. Zato Galén, lékař odporující válce v nesmrtelném dramatu Karla Čapka, žil jen mezi lidmi. Jejich zfanatizované stádo ho ale ušlapalo právě ve chvíli, kdy Galénův cíl, odvrácení války, byl na dosah. O Havranovi a mamutech psal E. Štorch v románu z pravěku Lovci mamutů.

Je zajímavé, že z tzv. mayovek se k nositelům BL dostaly jen 2 přezdívky: N´Šoči /Šoči - A. Poňuchalíková (2) z Podivína/ a Hadži /např. Vlastimil Toman (8), býv. šéfredaktor ABC mladých techniků a přírodovědců/. Ten uvádí: "Přezdívku jsem získal proto, že jsem jako jediný v naší klukovské partě uměl bez zadrhnutí odříkat celé jméno Hadži Halef Omar, který byl v "arabských" románech Karla Maye přítelem Kara ben Nemsiho."

Dokonce jen jednou se na přezdívce "podepsal" klukovskými čtenáři milovaný J. Verne, totiž Nemem M. Hrabince (12) z Kunovic.

Z díla Jaroslava Foglara byly využity přezdívky Bidlo (Dlouhé Bidlo), Mažňák, Roy a Tleskač. Nevím, zda několik přezdívek Riki není zkratkou Rikitana. Bílý Riki z Tábora vzpomíná: "Jednoho krásného dne v roce 1972, když jsem se malými brášky (ilegálními skautíky) zase brouzdal po kopcích a během pochodu vymýšlel pro ně další a další úkoly, tak jeden mrňous si nahlas povzdechl: "Ten náš rádce že je Řechtačka? Ne, to je pes!" A další se přidal: "Jako náš Riki!...." Pak se kluci usnesli, že bych si měl změnit přezdívku, že Riki mi lépe padne - stále je honím, chci od nich skoro nemožné, i když se pak sami diví, že to zvládnou."

Přiznávám své překvapení nad zjištěním, že výrazně velmi početnou skupinu přezdívek tvoří ty, které kopírují jména postav a postaviček z nejrůznějších klasických i moderních pohádek, bájí nebo mýtů, ať tištěných, vysílaných či promítaných. Pochybuji, že byste si nedokázali vzpomenout, kde jste se s nimi setkali. V abecedním řazení jsou to Bimbo, Bručoun, Brumla, Budulínek, Drak Železňák, Frodo (Pytlík), Harry Potter, Kassandra, Kikimora, Kubula, Kulihrášek, Merlin, Mrazík, Nindža, Paleček, Pampalini (lovec), Permoník, Pinochio, Prófa, Robin (Hood), Saxana, Skippy (klokánek), Šmudla, Štaflík, Vasilisa, Vochomůrka a Wabi (jelínek). Jde o vskutku internacionální sestavu, viďte. Možná, že ale Kikimora Vám nic nepřipomíná. A při tom pochází z blízkých pohádkových říší. Ve slovenské se prý tak jmenuje dobrá dešťová víla, v ukrajinské zelená, lidi obtěžující divoženka.

Další velmi početnou skupinu v seznamu nositelů BL tvoří tajemně znějící a někdy těžko vyslovitelné přezdívky a lesní jména vyznavačů ideálů a praxe Setonovy Lesní Moudrosti. Ti vycházejí z indiánských tradic, seznamů jejich jmen či nových jmen překládaných např. do jazyka kmene Lakotů. Přezdívka není někdy totéž co lesní jméno, jehož přiznání či výběr jsou spojovány s indiánskou vigílií - Nocí bdění, a členstvím v ohnivecké společnosti Midewiwin. Omlouvám se, nejsem schopen Vám o tom říci víc; při tom již jen letmé seznámení s duchovními prvky a obřady při dávání jmen budí obrovský zájem každého romanticky založeného jedince. Byl bych moc rád, kdyby nám někdo opravdu "povolaný" mohl brzo na těchto stránkách povědět mnohem víc. Základní údaje můžete získat např. zde.

Pegas

ABLÁKELŮV DOVĚTEK K INDIÁNSKÝM PŘEZDÍVKÁM A JMÉNŮM

Pojem LESNÍ MOUDROSTI píšeme vždy bez velkých písmen na počátku slov, tedy lesní moudrostI. Ty vycházejí z indiánských tradic, seznamů jejich jmen či nových jmen překládaných např. do jazyka kmene Lakotů. V lesní moudrosti odlišujeme přezdívky, které většinou vznikají spontánně, od lesních jmen. Lesní jméno bývá většinou spojeno s vigilií (nejčastěji nočním bděním). Na vigilie spojené s lesním jménem jsou často lidé posílaní jejich společenstvím (kmenem, oddílem) za odměnu.
Děkuji za spolupráci.
Josef Porsch - Ablákela, ohnivec LLM.


Zprávy z Březového lístku

12. listopadu 2019

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce o dění v hnutí kolem Březových lístků a CVVZ na tradiční setkání QUO VADIS, které se tentokrát bude konat v Českých Budějovicích v termínu 17. - 19. 1. 2020.
Více zde.

12. září 2019

GALÉNŮV NADAČNÍ FOND POŽÁDAL O REGISTRACI OCHRANNÉ ZNÁMKY BL Proč? Čtěte v našem rozhovoru zde.

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: