Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Co je vlastně Žlutý kvítek?

publikováno 26. června 2013

Neradi bychom, aby se ve světle Březový lístků zapomnělo na Žluté kvítky. Žluté kvítky Jaroslava Foglara - Jestřába, které však Jak Šimáně - Galén propagoval stejně jako Březové lístky a snažil se myšlenku Žlutých kvítků (ŽK) velmi propagovat.

O historii ŽK si něco napíšeme v některém z pozdějších článků, dnes bych zde chtěl jen nastínit, co to vlastně ŽK je a něco k udělování.

V současné době známe podobu ŽK jako kovového odznáčku s vyobrazením sedmi okvětních lístků. Svůj původ má v rostlince zvané "Mochna". Setkal jsem se již s několika názory variant mochny. Mochna husí; Mochna jarní a Mochna lesní. Mochna to bude rozhodně. Většina všech druhů mochen má žlutou barvu. Trošku nesouhlasí počet okvětních lístků, protože žádná ze žlutých mochen nemá právě sedm. Asi jediná mochna, která tvoří i sedmi okvětní kvítek je mochna bahenní, která je sice také krásná, ale má fialovou (bordó) barvu. Za zmínku určitě stojí i mochna sedmilistá. Avšak sedmičku najdeme právě jen u listů… Berme to tak, že rostlinka ve skutečnosti pětilistá, která hrála důležitou roli při vzniku této "tradice", se stala také symbolem, do kterého se zahrnuje právě sedm pravidel chování, tedy sedmi okvětních lístků.

Stínadelský kvítek má sedm lístků, které jsou samostatnými symboly pro plnění sedmi zásad, ke kterým se nositel žlutého kvítku dobrovolně zavazuje je dodržovat a plnit:

 1. Být dobrým přítelem všem...
 2. Nepoužívat hrubých a neslušných slov...
 3. Být vždy ochotný a zdvořilý...
 4. Být prospěšný a pracovitý...
 5. Bojovat proti zlu, nespravedlnosti, nepřehlížet násilí, být ochráncem slabších...
 6. Umět správně využívat volný čas...
 7. Zdržet se kouření...

Každý je sám sobě soudcem a jen jeho svědomí mu říká, jestli má právo ŽK nosit, nebo jestli se provinil proti některé ze sedmi zásad. Potom musí ŽK sundat a připíchnout si jej, až si bude opět myslet, že si jej zaslouží.

Přestože si symbol ŽK (odznáček) může koupit a připíchnout každý sám, doporučuji ŽK, stejně jako BL, udělovat při různých slavnostních příležitostech. Galén si ŽK cenil natolik, že pro něho měl dokonce podpisovou sílu 1/2 při udělování BL.

Stejně jako BL i ŽK si u nás můžete objednat (více o možnosti objednání zde).

Petr Vaníček - Matěj-RaDaR

Zprávy z Březového lístku

12. listopadu 2019

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce o dění v hnutí kolem Březových lístků a CVVZ na tradiční setkání QUO VADIS, které se tentokrát bude konat v Českých Budějovicích v termínu 17. - 19. 1. 2020.
Více zde.

12. září 2019

GALÉNŮV NADAČNÍ FOND POŽÁDAL O REGISTRACI OCHRANNÉ ZNÁMKY BL Proč? Čtěte v našem rozhovoru zde.

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

 • Junák
 • Duha
 • A-TOM
 • Klub českých turistů
 • Zálesák
 • Pionýr
 • Naturo
 • ČSOP
 • a mnohých dalších
Hledání: