Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Jiří Riki Řeháček – Bílý Riki (8) z Tábora

publikováno 19. dubna 2011

* 15. června 1957

Definovat jej lze jednoduše: Skautem jednou - skautem navždy. Skauting má v krvi, je v rodině už třetí skautskou generací, protože jeho děda Josef začínal v roce 1914, jeho rodiče také skautingu obětovali kus svého života. Je otcem tří dětí a dědečkem tří vnoučat. Jeho nejmladší syn Jiří (1988) je také skautem/roverem - 4. skautská generace.

On sám vstoupil do Junáka v roce 1968 v Teplicích v Čechách (3. oddíl) a víme o něm, že ještě v letech 1976, v Ústí nad Labem (7. oddíl), vedl skautskou družinu (v ilegalitě). Byl na prvním sněmu v roce 1989 a od února 1990 rozbíhal obnovu 7. skautského oddílu Karibu na panelovém sídlišti Nad Lužnicí v Táboře. Během normalizace schovával několik skautských oddílů pod tzv. Mladými obránci vlasti na Litoměřicku, protože pionýři si mysleli, že oddíly řídí armáda a vojáci zase naopak, a tak se dalo přece jenom skautovat, i když s nemalými problémy.

Dalo by se říci, že měl štěstí, protože mnozí i za menší "prohřešky" byli zavření. Je pravda, že byl pod drobnohledem tehdejší STB /podle záznamů/. Osobně vedl několik družin i oddílů, byl vedoucím fotografických a novinářských kroužků. Stál u zrodu táborské Bambiriády, dnes Bambi. Spoluzakládal táborské Informační centrum pro mládež Medialix a několik dětských spolků a klubů. Stál u zrodu Sdružení amatérských novinářů, ale i Syndikátu novinářů ČR apod.

V nové době v hnutí Březových lístků byl právě jeden z prvních, kteří stáli při zrození Galénovy nadace / u Jana Šimáněho - Galéna/. Několik let stál v čele PONS, dělal tiskového mluvčího nadace, vydával 5Pé a snažil se popularizovat Březové lístky a Žluté kvítky nejen na Táborsku a v jižních Čechách, ale v celé republice (Československo, Česko - Slovensko, Česká republika).

Jeho profesí je novinařina, typografie, propagační grafika, reklama, fotografie, a tak stál u mnoha dětských amatérských časopisů, například Kormorán, Kvočlík, Táborák apod. Vydával denní táborové časopisy Provázek, Orlík…

Napsal několik publikací s metodikou pro skauty a tvůrce malých časopisů.

Dodnes se snaží pomáhat svému mateřskému skautskému táborskému oddílu - podle možností a času. Účastní se jako lektor CVVZ. Organizuje s partou nadšenců Bambi (něco jako Bambiriáda) v Táboře, Sezimově Ústí, Plané nad Lužnicí a v Chýnově. Vede několik kroužků v Domě dětí a mládeže Tábor.

Zbyněk "Jerry" Jiroušek

Zprávy z Březového lístku

12. listopadu 2019

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce o dění v hnutí kolem Březových lístků a CVVZ na tradiční setkání QUO VADIS, které se tentokrát bude konat v Českých Budějovicích v termínu 17. - 19. 1. 2020.
Více zde.

12. září 2019

GALÉNŮV NADAČNÍ FOND POŽÁDAL O REGISTRACI OCHRANNÉ ZNÁMKY BL Proč? Čtěte v našem rozhovoru zde.

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: