Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Jitka Vokurková – Želva (8)

publikováno 5. září 2011

Narozena 19.3.1971 v Přerově.
Co se týká přezdívky, tak tu dostala přibližně ve věku 8 let ve 12. oddíle táborníků na první výpravě. Měla na zádech relativně velký batoh a při výstupu na kopec ostatním připomínala želvu a tak jí ta přezdívka již zůstala.

K práci s dětmi se dostala již na základní škole, kde pracovala jako vedoucí hvězdiček jisker, později jako instruktor, vedoucí družiny a nakonec jako vedoucí oddílu Rysi, který v loňském roce oslavil 20-té narozeniny. Všechny prázdniny během studia trávila na dětských táborech jako vedoucí - jednalo se o tábory turistických a přírodovědných oddílů, tábory pro děti s astmatem a alergiemi a samozřejmě se svým oddílem. V současné době je oddíl zaměřen tábornicko-přírodovědně, zahrrnuli do své činnosti celosvětovou hru Geocaching, která jim pomohla objevit další námi ještě nepoznaná místa.


K březovým lístkům se poprvé dostala díky Galénovi, který zavítal do Olomouce za duhovými oddíly před mnoha lety. Zelený březový lístek obdržela přímo z jeho rukou a od té doby se snaží udělování březových lístků šířit dál. Galén pravidelně také navštěvoval tábory jejich oddílu a při táborovém ohni všichni s napětím poslouchali jeho vyprávění. V současné době již Galénův zdravotní stav tyto návštěvy nedovoluje a tak se snaží dodržovat tradici a vždy při závěrečném táborovém ohni jsou předávány březové lístky všem těm, kteří si je zaslouží.


Její profese není úzce spojená s dětmi a mládeží. Pracuje jako zoolog v olomoucké zoologické zahradě. Mnohdy doma odchovává mláďata, která neměla dostatek štěstí a jejich rodiče se o ně buď nemohou starat, nebo v ne zcela přirozených podmínkách nechtějí. Práce v zoologické zahradě byla vždy jejím velkým snem a naplňuje ji vnitřně. Díky ní má možnost poznávat život různých druhů zvířat, ale i lidí na různých místech světa při expedičních cestách za poznáním. Snaží se vést děti v oddíle k lásce k přírodě a všemu živému a k tomu jí pomáhají i malá mláďata primátů a dalších exotických druhů zvířat. Některá zvířata s nimi jezdí i na akce a tábory. Některé děti se díky nim zbavily strachu a fobií.


Oddíl Rysi, jehož je hlavní vedoucí, pracuje pod občanským sdružením Duha již od roku 1995. V oddíle jsou děti ve věku 6-18 let z Olomouce a obcí v okolí. Některé děti jezdí na akce pravidelně až ze vzdálenosti 40km. Oddílem za dobu činnosti již prošla velká spousta členů. V současné době někteří zakládající členové vodí do oddílu již své děti. V činnosti oddílu pomáhá spousta dalších nadšených lidiček. Nejvíce si váží vytrvalé práce svých rodičů a přítele. Bez jejich pomoci by tato práce byla velmi těžká a v době expedičních výjezdů zcela nemožná.


Zbyněk Jerry Jiroušek

Zprávy z Březového lístku

12. listopadu 2019

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce o dění v hnutí kolem Březových lístků a CVVZ na tradiční setkání QUO VADIS, které se tentokrát bude konat v Českých Budějovicích v termínu 17. - 19. 1. 2020.
Více zde.

12. září 2019

GALÉNŮV NADAČNÍ FOND POŽÁDAL O REGISTRACI OCHRANNÉ ZNÁMKY BL Proč? Čtěte v našem rozhovoru zde.

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: